Náš patron
Laďa Kerndl - mistr swingu...
... a také náš patron...
Navštívil nás ve Vrbenském Klubíčku, tentýž den děti z Klubíčka spontánně pozval na pódium při svém adventním koncertu ve Středisku kultury a vzdělávání Střecha ve Vrbně pod Pradědem. Tam společně zazpívali jednu koledu a ukázali posluchačům, proč Klubíčko ve městě funguje a jakou sílu má láska a podpora. Náš patron také za námi přijel na náš tábor, do Žďárského Potoka na Rýmařovsku. Přijel se svou ženou, krabicí sladkostí pro táborníky i s dobře naladěnou mandolinou... Byl to úžasný den, ještě dnes na něj vzpomínáme rádi! A mít tady více místa pro fotografie, přidali bychom také ty plesové. Ty ale najdete na jiném místě.
Životní cesta Ládi Kerndla:
Začátky
Vyučil se nástrojařem a vystudoval strojní průmyslovou školu. Následně vystudoval hudební školu obor klavír. Od 7 let přitom hrál na housle, kytaru, klavír a skončil jako bubeník a zpěvák. Neustále poslouchal jazz a swing. Tato hudba se mu stala vlastní a zůstal u ní dodnes.
Současnost
Momentálně zpívá v muzikálu „Zpívání v dešti" v Národním divadle v Brně. Koncertuje po celé republice na svých vystoupeních a jazzových festivalech. V zahraničí účinkuje především na jazzových festivalech. Poslední koncertní turné bylo po Evropě v květnu roku 2002 z klarinetistou Joe Muranei (USA) , což je poslední žijící člen orchestru L. Amstronga. Je stálým hostem pořadů České televize, tv Nova, tv Prima a Slovenské televize. Účinkoval například ve 13 dílech pořadu Miroslava Donutila „Na kus řeči".
Nyní připravuje další projekt s R. Pokorným a s Big Bandem F. Slováčka.
Důležitou aktivitou v životě L. Kerndla je jeho „Spolek nepřátel smutku a přátel jazzu". Tento spolek založil v roce 1930 jeho otec Václav Kerndl. K jeho znovu obnovení došlo po 68 letech v roce 1998 Vladimírem Kerndlem. Láďa v něm soustřeďuje kamarády a přátele se společnou myšlenkou.
Hierarchie
- 1960 - Založil trampskou osadu „Tomahawk", která měla po hudební stránce velmi dobré jméno. Byla složena se samých hudebníků a zpěváků.
- 1962 – Hudební angažmá v divadle „Večerní brno" v recitálu zpěvačky Ljuby Hermanové. Angažmá dostal od Evžena Sokolovského a působil zde necelé tři roky.
- 1963 - V období před vojnou založil školní orchestr „Zmataři", kde hrál na kytaru a zpíval sólově. Na vojně pak založil vojenskou kapelu „Henkls", což byla jeho trampská přezdívka.
- 1966 – orchestr Antonína Blažka
- 1967 – orchestr Karla Seiferta
- 1968 – orchestr Jaroslava Valy
- 1968 – orchestr Jana Vosmekla
- 1969 – orchestr Milana Šíbla
- 1970 - Přešel na profesionální dráhu zpěváka a hudebníka u „Pragokoncertu", kde nastoupil do orchestru „Termiti" kapelníka Jaroslava Řehánka. Odtud později přestoupil do špičkové kapely Leona Slezáka.
- 1971 - 1984 Jezdil s orchestrem Leona Slezáka nejprve do Norska a poté na amerických výletních lodích Sagafjord a Vistafjord u společnosti Norwegian America Line.
- 1985 - Jelikož kapelník Leon Slezák odešel do důchodu, založil vlastní orchestr „Keyband". S tímto orchestrem hrál s počátku v Norsku, Německu, Švýcarsku a poté začal opět hrát na lodích u společnosti DFDS, kde strávil dalších několik let až do roku 1994.
- 1994 - V tomto roce ho zastavila těžká nemoc. Podstoupil několik operací a náročnou léčbu. Souboj s nemocí nakonec vyhrál a po více než roce se dostal zpátky do světa show-businessu. Do nemocnice ho chodil navštěvovat pan kapelník Gustav Brom a fenomenální legendární kytarista Antonín Julina. Gustav Brom tehdy prohlásil historickou větu: „Laďo, ty jsi český Sinatra a nesmíš zemřít. Vždycky jsem tě chtěl do kapely, ale dával jsi přednost svobodě po světě. Teď ale budeš zpívat se mnou a nikam mě neutečeš. Po několika koncertech z orchestrem G. Broma, bohužel tento svět opustil sám pan kapelník G. Brom.